Artykuł sponsorowany

W jakich miejscach można zamontować panele fotowoltaiczne?

W jakich miejscach można zamontować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób, które chcą korzystać z odnawialnych źródeł energii. Dzięki nim można znacznie obniżyć rachunki za prąd i jednocześnie przyczynić się do ochrony środowiska. W związku z tym, coraz więcej osób zastanawia się, gdzie najlepiej zamontować panele słoneczne, aby uzyskać jak największą efektywność energetyczną. W poniższym artykule przedstawiamy cztery różne miejsca, w których można zamontować panele fotowoltaiczne.

Jakie warunki musi spełniać miejsce pod montaż fotowoltaiki?

Jednym z najpopularniejszych miejsc montażu paneli fotowoltaicznych są dachy budynków mieszkalnych oraz komercyjnych. Panele zamontowane na dachu pozwalają na wykorzystanie dużej powierzchni, co przekłada się na większą ilość energii elektrycznej generowanej przez instalację. Ponadto, montaż paneli na dachu nie zajmuje dodatkowej przestrzeni na terenie posesji, co jest szczególnie istotne w przypadku niewielkich działek. Warto jednak pamiętać o odpowiednim kącie nachylenia paneli.

Innym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych w woj. pomorskim czy innym na specjalnych konstrukcjach naziemnych. Tego typu instalacje są często stosowane na terenach rolniczych, przemysłowych czy komercyjnych, gdzie nie ma możliwości montażu paneli na dachach budynków. Montaż paneli na powierzchniach naziemnych pozwala na łatwiejsze dostosowanie kąta nachylenia i orientacji względem słońca, co może przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej. Wadą tego rozwiązania jest jednak konieczność posiadania odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni na terenie posesji.

Kolejnym miejscem, w którym można zamontować panele fotowoltaiczne, są dachy parkingów oraz garaży. W przypadku parkingów wielopoziomowych czy zadaszonych garaży, panele słoneczne mogą być zamontowane zarówno na dachu, jak i na bokach konstrukcji. Tego typu rozwiązanie pozwala na wykorzystanie przestrzeni, która często pozostaje niewykorzystana, a jednocześnie generuje energię elektryczną dla potrzeb budynku lub infrastruktury oświetleniowej parkingu.

W przypadku braku możliwości montażu paneli fotowoltaicznych na dachu czy powierzchniach naziemnych, można rozważyć montaż paneli na elewacjach budynków. Panele słoneczne montowane na elewacji mogą pełnić również funkcję dekoracyjną, wpisując się w estetykę budynku. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że montaż paneli fotowoltaicznych na elewacji może być mniej efektywny energetycznie niż montaż na dachu.